RWA
ROBERT WEINER ASSOCIATES
WEINER PUBLIC NEWS
1750 Pennsylvania Avenue, N.W. #28271
Washington, DC 20038-8271
301-283-0821 tel
202-329-1700 tel
301-283-6056 fax
www.weinerpublic.com
-----
-----
-----
-----
-----
e-mail: weinerpublic@comcast.net


PHOTOS OF WORLD MASTERS TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS, PERTH, AUSTRALIA
October 25-November 6, 2016
Photos by Rob Jerome

Day 10 Photographs

  • October 25 to November 6, 2016 -- Photos by Rob Jerome in Perth, Australia
          • November 6, 2016 - Day 10 photos
              • M50 4x100 Relay Gold
              • M50 4x400 Relay Gold
              • M71 David Montieth HJ Gold
              • Perth Team USA
              • W35 4x100 Gold
              • W35 4x400 Relay Gold
              • W40 4x400 Relay Silver
              • W55 4x400 Relay Silver
              • W57 Cheryl Bellaire 2000 Meter Steeplechase Gold
              • W65 Kathy Martin 200 Meter Steeplechase Gold
              • W69 Bob Weiner 2000 Meter Steeplechase
              • W80 4x100 Relay Gold
              • W80 4x400 Relay Gold
              • W82 Irene Obera 4x100 Gold
          • November 4, 2016 - Day 9 photos
              • M41 Antwon Dusset 400 Meters Gold
              • M50 Terry Parks High Jump 4th Place
              • M58 Thomas Foley High Jump Bronze
              • M62 Dariusz Bednarski Poland High Gold
              • M80 Robert Cozens 400 Meters Gold
              • M85 Dave Douglass Throws Pentathlon Bronze - 01
              • M85 Dave Douglass Throws Pentathlon Bronze - 02
              • W35 Ahndraea Allen 400 Meters Gold with W43 LaTrica Dendy 400 Meters Gold_
              • W35 Ahndraea Allen 400 Meters Gold
              • W43 LaTrica Dendy 400 Meters Gold
              • W46 Lisa Daly 400 Meters Bronze
              • W55 Joy Upshaw Long Jump Gold
              • W67 Sabra Harvey 1500 Meters Gold with W65 Kathy Martin Silver
              • W80 Jean Daprano 400 Meters Gold - 01
              • W80 Jean Daprano 800 Meters Gold 02 - Stayed behind competition the entire race
              • W80 Jean Daprano 800 Meters Gold 03 - Passing her competition with 70 meters to go
              • W82 Irene Obera Long Jump Gold
          • November 3, 2016 - Day 8 photos
              • M41 Antwon Dusset 400 Meter Semis Qualified for Final
              • M45 Mark Gomes 400 Meters Semis Qualified to Advance to Final
              • M52 Terry Parks 400 Meters Semi Qualified to Advance to Finals
              • M56 William Yelverton 400 Meter Semis Qualified to Advance to Finals
              • W41 Rachel Guest 80 Meter Short Hurdles Gold AR
              • W50 Menka Scott 80 Meter Short Hurdles Gold
              • W55 Joy Upshaw 80 Meter Short Hurdles Gold
              • W55 Joy Upshaw Long Jump Preliminaries Longest Jump
              • W59 Carol Finsrud Throws Pentathlon Silver
              • W69 Mary Trotto Throws Pentathlon
              • W81 Mary Roman Thows Pentathlon Silver
              • W82 Irene Obera 80 Meter Short Hurdles Gold WR
          • November 1, 2016 - Day 7 photos
              • M56 Brian Conley 100M Short Hurdles Prelim Second Fastest Qualifying Time
              • M56 Reggie Garner 100 Meter Short Hurdles Prelims Qualified to Advance
              • M86 Jerry Donley Pole Vault Bronze 01
              • M86 Jerry Donley Pole Vault Bronze 02
              • W59 Carol Finsrud Discus Bronze 01
              • W59 Carol Finsrud Discus Bronze 02
              • W76 Kathy Bergen High Jump Gold
              • W81 Christel Donley High Jump Silver
          • October 31, 2016 - Day 6 photos
              • M35 Sean Burnett 200 Meters Bronze
              • M41 Antwon Dussett 200 Meters Bronze
              • M50 Robert Thomas 200 Meters Silver
              • M55 Steven Campbell Pole Vault Gold
              • M56 Don McGee 200 Meters Gold
              • M64 Quenton Torbert Shot Put Best Throw in Preliminaries
              • M65 Bill Collins 200 Meters Gold
              • M80 Robert Cozens 200 Meters Gold
              • W35 Ahndraea Allen 200 Meters Bronze
              • W43 LaTrica Dendy 200 Meters Silver
              • W48 Emma McGown 200 Meters Gold
              • W55 Joy Upshaw 300M Long Hurdles Gold
              • W76 Kathy Bergen 200 Meters Gold
              • W81 Mary Roman Shot Put Silver
              • W82 Irene Obera 200 Meters Gold
              • W82 Irene Obera 200M Long Hurdles Gold
          • October 30, 2016 - Day 5 photos
              • M36 Alfred Short TJ 6th Place
              • M40 Jason Melton TJ Silver_
              • M60 Kevin Marbury 200M Prelims Qualified to Advance
              • M64 George Haywood 300M Long Hurdles Gold
              • M65 Bill Collins 200M Prelim Fastest Qualifying Time
              • M72 Roger Pierce 200M Prelims Qualified to Advance
              • W45 Lisa Daly 300M Long Hurdles Prelims 2nd Best Time
              • W50 Menka Scott 300M Long Hurdles Qualified to Advance
              • W55 Lorraine Jasper 800M Gold
              • W65 Kathy Martin 800M Silver
              • W67 Sabra Harvey 800M Gold WR
              • W80 Jean Daprano 800M Gold
              • W81 Mary Harada 800 Meters Bronze
          • October 29, 2016 - Day 4 photos
              • M37 Dedrick Clark 100 Meters Fourth Place
              • M49 Karnell Vickers, Gold; M47 Reggie Pendland, Bronze, M45 100 Meters
              • M50 Clinton Aurelian 100 Meters Silver
              • M56 Don McGee 100 Meters Gold
              • M65 Bill Collins 100 Meters Gold
              • M70 Gary Patton 5000 Meters Bronze
              • M80 Robert Cozens 100 Meters Bronze
              • W41 Rachel Guest Hept Silver
              • W82 Irene Obera Heptathlon Gold WR
          • October 28, 2016 - Day 3 photos
              • M42 Jeferson Sousa Dec Won Hurdles Bronze Overall
              • M65 Bill Collins 100M Fastest Qualifying Time
              • M72 Roger Pierce 100 Meter Prelim Qualified
              • M73 Gary Snyder 100 Meters Preliminaries
              • W42 Elizabeth Teague WT Bronze
              • W56 Marie Kay Hept Hurdles Win
              • W61 Donna Zukas Hept SP Second Place
              • W69 Mary Trotto Hept HJ
              • W81 Christel Donley Hep SP Win
              • W82 Irene Obera Hept 80M Hurdles WR
              • W82 Irene Obera Hept HJ 3-way tie
          • October 27, 2016 - Day 2 photos
              • M42 Jeferson Sousa Decathlon 3rd after Day 1
              • M50 Thomas Stewens Germany 4th after Dec Day 1
              • M77 John Park Decathlon Bronze
              • W48 Emma McGowan 100M Gold Medal Stand
              • W48 Emma McGowan 100M Gold
              • W48 Emma McGowan 100M Gold with Nicole Alexis, France, W55. 100M Gold
              • W51 Landen Summary 800 Prelims Best Time
              • W56 Nicole Alexis France 100M Gold
              • W76 Kathy Bergen 100 M Gold
              • W81 Christel Donley TJ Gold Medal Ceremony
              • W82 Irene Obera 100M Gold
              • W90 Shirley Dietderich 100 meters Gold
          • October 26, 2016 - Day 1 photos
              • W38 Brandi Bernert 100 Meters Preliminaries Qualified 2nd
              • W42 Kristy Harris PV Gold-02
              • W42 Kristy Harris PV Gold
              • W48 Emma McGowan 100 M Preliminaries Qualified 2nd
              • W81 Mary Roman Hammer 4th Place 01
              • W81 Mary Roman Hammer 4th Place 02
          • October 25, 2016 - Opening Ceremonies
              • Opening ceremonies at Perth, Australia, World Masters featuring (L-R) Phil Greenwald, Mary Rosado, Gary Snyder, Bob Weiner, Rex Harvey, and Ena Weinstein
              • Opening ceremonies Photo 2
              • Opening ceremonies Photo 3
              • Opening ceremonies Photo 4
              • Opening ceremonies Photo 5
              • Opening ceremonies Photo 6
              • Opening ceremonies Photo 7
    Other Master Championships Coverage
    Home